تبلیغات
علم آفرینان فردا - چطور پسر خود را کتابخوان کنید؟

علم آفرینان فردا - چطور پسر خود را کتابخوان کنید؟

علم آفرینان فردا - چطور پسر خود را کتابخوان کنید؟

چطور پسر خود را کتابخوان کنید؟

 

    چطور پسر خود را کتابخوان کنید؟

 پسرها نسبت به دخترها اشتیاق کمتری به کتابخوانی دارند!


پسرها اصولاً نسبت به دخترها اشتیاق کمتری به کتاب خواندن نشان می دهند؛ تحقیقات جدید نشان می دهد اگر الگوهای مذکر پسران در زندگی اهل کتاب خواندن باشند آنان علاقه بیشتری به کتاب خواندن نشان می دهند.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از گاردین  تحقیقات جدید در غرب،

نظر برخی از معلمان و والدین را تأیید کرد که عموما پسرها نسبت به دخترها اشتیاق کمتری به کتابخوانی دارند. «سو پالمر»، نویسنده در کتابی تحت عنوان «پسرهای قرن بیست و یکم» این موضوع را به رشد مغز ربط می دهد. تستوسترون رشد نیم کره راست مغز را سرعت می بخشد و پسرها را به حرکت، فضا، و کلی نگری علاقه مند می کند!
چیزی که البته نقش آن در این پژوهش نامشخص است، تفاوت های فرهنگی است! برای مثال این پرسش جدی مطرح است که آیا در فرهنگ های غیرغربی مثل ایران یا عربستان و ... نیز این وضعیت صادق است؟ آیا در همه فرهنگ ها دخترها نسبت به پسرها، گرایش بیشتری به مطالعه دارند؟ 
 
«کیث تاپینگ»، استاد دانشگاه «داندی» دو تحقیق جدید انجام داده است که نظریه خانم «پالمر» را تأیید می کند. پسرها به دلیل علاقه زیاد به اعمال حرکتی ترجیح می دهند فوتبال بازی کنند یا با دوستان خود به فعالیت های دیگری مشغول شوند.
 
اما چطور می توان پسرها را به کتابخوانی علاقه مند کرد. برای شروع بهتر است

قدرت الگوهای مذکر را جدی بگیرید. پسرها باید شاهد کتاب خواندن با لذت الگوهای مذکر خود باشند. در غیر این صورت این برداشت را می کنند که کتابخوانی عملی دخترانه است و اگر چنین کاری کنند دیگران آنان را مورد قضاوت های جنسیتی قرار می دهند. بنابراین پدران نقش مهمی در کتابخوانی پسرهای خود را دارند.
 
بهتر است مدارس ابتدایی پسرانه، نویسندگان مرد را به مدرسه دعوت کنند. افرادی که برای معرفی کتاب به دانش آموزان داوطلب می شوند. مانند فوتبالیستی که علاقه زیادی به کتابخوانی دارد. پسرها با مشاهده فوتبالیستی معروف که کتابخوانی را دوست دارد به این نتیجه می رسند که برای رسیدن به جایگاه وی بهتر است عادات او را تقلید کنند.
 
برای برقراری ارتباط با دانش آموزان پسر باید علایق آنها را کشف کرد و علاقه زیادی به فعالیت های موردعلاقه آن ها نشان داد. مثلا به کودکی که علاقه زیادی به دوچرخه سواری دارد باید کتاب «بر روی دوچرخه» نوشته «کریس هوی» را معرفی کرد. با این کار علاوه بر دوچرخه سواری می توان فرد را به کتابخوانی نیز علاقه مند کرد.
 
باید برای علاقه مند کردن کودکان به کتابخوانی روش های زیادی را در پیش گرفت. نیم ساعت سکوت و کتابخوانی گروهی با هم در منزل کمک زیادی به این موضوع می کند. وقتی پدر و مادر خانواده در سکوت مشغول کتاب خواندن است پسر خانواده شاهد این صحنه خواهد بود. کودکان مایل هستند با والدین خود بازی کنند و با مشاهده این صحنه این سوال برای شان پیش می آید که چه چیزی والدینش را بسیار جذب کرده است و با دیدن این صحنه دوست دارند خود را شبیه بزرگ ترها کنند.
 
بعضی از پسرها برای شروع، کتاب های ساده ای را انتخاب می کنند. نگران نباشید! شما به عنوان یک بزرگ تر این عادت را در کودک خود ایجاد کنید. انتخاب های او را مورد قضاوت قرار ندهید و با او برخورد خوبی داشته باشید. همه ما در دوره های مختلف زندگی خود به کتاب ها و موضوعات مختلفی علاقه مند بوده ایم. با بلوغ فردی انتخاب هایمان نیز رشد خواهند کرد و هر فرد در میانه راه مسیر درست را می یابد. پسرها نیز از این موضوع مستثنی نیستند.
 
در نظر گرفتن روش های بالا و همچنین درخواست از اعضای مرد خانواده برای انجام کتابخوانی و تشویق بچه ها به آن روش مناسبی برای علاقه مند کردن پسرها به کتاب خواهد بود. دستور العمل های مختلفی را انجام دهید و از یاد نبرید کتاب خواندن روش مستقیمی برای رسیدن کودکان به زندگی بهتر است.


طبقه بندی: نکات تربیتی و روانشناسی کودک،

تاریخ : یکشنبه 19 دی 1395 | 09:48 ب.ظ | نویسنده : مهشید مستوفی | نظرات
.: Weblog Themes By Slide Skin:.