تبلیغات
علم آفرینان فردا - نفت و گاز چگونه به دست می آیند ؟

علم آفرینان فردا - نفت و گاز چگونه به دست می آیند ؟

علم آفرینان فردا - نفت و گاز چگونه به دست می آیند ؟
نفت ،همیشه با مقداری آب شور دریاهای قدیمی در زیر، و مقداری گاز در بالا همراه است و برای استخراج آن باید چاه حفر شود.
 نفتی که از چاه خارج می شود نفت خام نام دارد ،که ماده ای غلیظ و سیاه رنگ است .
نفت خام را به  پالایشگاه می برند و در آنجا به مواد مختلفی مانند بنزین،نفت سفید،گازوئیل،نفت کوره،روغن های مختلف و قیر تبدیل می کنند.
تا به حال« سوخت های فسیلی» را شنیده اید .سوخت های فسیلی ، انرژی هایی هستند که از موجودات زنده بدست می آیند .فسیل ها، قسمت های سخت بدن موجودات زنده هستند که در طی سالیان دراز به سنگ تبدیل شده اند.نفت و گاز هم ،حاصل تغییرات شیمیایی وتجزیه ی جانداران ذرّه بینی و تک سلّولی فراوان در زیر رسوبات دریایی است .
وقتی موجودات می میرند ،تجزیه می شوند و به وسیله ی خاک ،شن و مواد دیگر پوشیده می شوند.این لایه های شن وخاک ،مرّتب زیاد می شوند و مواد تجزیه شده را به قسمتهای عمیقتر خاک می برند و تحت فشار و گرمای خیلی زیاد قرا ر می دهند .شنها وخاکها،به صخره سنگ تبدیل می شوند و این موجودات که زمانی زنده بوده اند،به مایعی به نام« نفت» وگازی به نام «گاز طبیعی»تبدیل می شوند.

در قدیم مردم به طور اتّفاقی نفت ر ا کشف کردند. در این مواقع ،نفت در لایه های خیلی نزدیک به سطح زمین مدفون بوده است . اگر کسی کمی زمین را حفر می کرد به نفت می رسید .
امروزه دانشمندان در کف اقیانوس ها هم به دنبال نفت می گردند .احتمال وجود نفت در زیر اقیانوس ها زیاد است ولی استخراج آن سخت است .
دانشمندان، مطمئن هستند که نفت حدود۶۰ سال وگاز حدود ۲۱۰ سال دیگر تمام می شود .فکر می کنید وظیفه ما چیست ؟


 طبقه بندی: درس نامه علوم،

تاریخ : شنبه 4 دی 1395 | 09:51 ب.ظ | نویسنده : مهشید مستوفی | نظرات
.: Weblog Themes By Slide Skin:.