تبلیغات
علم آفرینان فردا - دایناسور ها

علم آفرینان فردا - دایناسور ها

علم آفرینان فردا - دایناسور ها
 

دایناسورها

Dinosaurs

 

 

چگونه دایناسورها در کره زمین پدید آمدند؟

 

 

به دنبال پیدایش زندگی در کره زمین، گیاهان و جانوران کوچک و بزرگ کره زمین را فرا گرفتند. یک گروه از این جانوران دایناسورها بودند که روزگاری کره زمین را جولانگاه خود قرار داده بودند.

 

دایناسورها چگونه جانورانی بودند؟

 

 

دایناسورها جانوران غول پیکر و عظیم الجثه ای بودند که انواع مختلفی داشتند.

 

زیستگاه دایناسورها کجاها بود؟

 

 

بعضی از آنها فقط در دریاها زندگی می کردند. بعضی ها هم در آب و هم در خشکی (دوزیست) زندگی می کردند و بعضی هم در خشکی بودند.

طول بزرگترین نوع دریایی آن ها به بیش از 15 متر می رسید.

 

 

نوع دیگری از دایناسورهای دریایی، همانند لاکپشت های آبی، با پنجه های پرده دار مانند کف دست شنا می کردند. این جانوران بسیار درنده خو بودند.

 

چه زمانی دایناسورها شناخته شدند؟

 

تاکنون هیچ انسانی دایناسور زنده را ندیده است.

بطوری که دانسته شده، دایناسورها جانورانی بودند که در بیشتر جاهای جهان زندگی می کردند، ولی نزدیک به 65 میلیون سال پیش در سراسر جهان از میان رفتند. اما نخستین انسان اندکی بیش از دو میلیون و پانصد هزار سال پیش در کره زمین پدیدار شده است. به همین دلیل، زمانی که انسان در کره زمین پدید آمد، دایناسورها از میان رفته بودند.

از این رو، انسان با مطالعه باقیمانده های آن دایناسورها توانست با این جانوران آشنا شود. این باقیمانده ها استخوان هایی هستند که به صورت استخوان بندی های کامل یا جداگانه، جای پای جانوران در صخره ها، نقش پوست جانوران در صخره ها و تخم های باقی مانده از آنها یافت شده اند.

در اینکه نخستین استخوان متعلق به دایناسورها چه زمانی پیدا شد، هنوز تردیدهایی وجود دارد. جای پای دایناسورها از صدها سال پیش شناخته شده بود. در اواخر سال های 1700 تا 1709 میلادی، اسکلت یک دایناسور در هادونفیلد (نیوجرسی) پیدا شد.

 

نخستین استخوان های باقی مانده و مناسب بررسی و شناسایی، در انگلستان پیدا شد. یک مجموعه استخوان دایناسور در سال 1822 پیدا شد و در موزه تاریخ طبیعی بریتانیا در لندن نگهداری می شود.

مجموعه دیگری از استخوان های دایناسور که تقریباً در همان زمان کشف شد، شالوده نخستین توصیف های علمی در باره دایناسورها قرار گرفت. این توصیف در سال 1824 توسط یکی از استادان دانشگاه آکسفورد به عمل آمد.

بدین ترتیب می توان متوجه شد که انسان تازگی ها با دیناسورها آشنا شده است. در سرزمین هایی چون آرژانتین، آلمان، (اتحاد جماهیر شوروی سابق)، استرالیا، افریقا، ایالات متحده امریکا، برزیل، پرتغال، چین، فرانسه، کانادا، مغولستان و هند نمونه های گوناگون دایناسورها یافت شده اند. این پراکندگی نشانگر این است که دایناسورها در سراسر جهان زندگی می کردند.

  

برگرفته از:

 

1 - دفتر:  شگفتی های آفرینش – جلد 1 – دریا سرچشمه حیات

2 – باز هم به من بگو چرا؟ - جلد 5 و 6

نوشته: آرکدی لئوکوم
طبقه بندی: دانستنی های علمی،

تاریخ : جمعه 12 آذر 1395 | 06:20 ب.ظ | نویسنده : مهشید مستوفی | نظرات
.: Weblog Themes By Slide Skin:.