تبلیغات
علم آفرینان فردا - کلاس های تابستانه

علم آفرینان فردا - کلاس های تابستانه

علم آفرینان فردا - کلاس های تابستانه

دانش آموزان و خوش خط شدن

یکی از عامل های تاثیرگذار در موفقیت تحصیلی و درسی دانش آموزان فراگیری خوشنویسی است که می تواند راه ورودی به محیط های اجتماعی تازه تر و بزرگتر باشد. تمرین خوشنویسی، به احساس تکامل و به کمال رسیدن کمک می کند کاری که اکثر هنرها قادر به انجام آن نیستند .

با پیدایش صنعت چاپ و نگارش کتاب های درسی و روزنامه ها و مجلات و... با خط نسخ چاپی، خط باسابقه و زیبای فارسی مورد بی توجهی واقع شده است و افراد زیبا نویسی را فقط در حوزه کار خوشنویسان محسوب می کنند و برای فراگیری خوشنویسی تلاش نمی کنند.بدخطی دانش آموزان عوامل گوناگونی دارد؛ مانند: تند نوشتن مطالب توسط دانش آموزان، تند گفتن مطالب توسط معلم ، خط کتاب های درسی، آشنا نبودن دانش آموزان با اصول خوشنویسی، نداشتن تمرین کافی،بی حوصلگی، شیوه غلط به دست گرفتن قلم ،نحوه قرار گرفتن کاغذ و طرز قرار گرفتن بدن ،بی توجهی والدین، مدرسه و جامعه نسبت به خط دانش آموزان و...

آنچه در نوشته های گروهی از کودکان دبستانی، به عنوان خطا دیده شده ، اندازه نامناسب ( بزرگ تر یا کوچک تر از اندازه معمول ) حروف است. مثل : ن، ق و ی، اغلب در اندازه های نامناسب نوشته می شوند.

از دلایل بی ثمرماندن آموزش خوشنویسی در مدرسه ها،ناسازگاری حاصل از تفاوت های خط نسخ و نستعلیق، آشنا نبودن معلمان دوره ابتدایی با خط نستعلیق و شیوه نگارش آن، فرصت کم برای تمرین، حجم زیاد تمرین ها در کتاب های خوشنویسی را می توان عنوان کرد.

نظرات دانش آمرزان دختر و پسر نسبت به مسائل و مشکلات آموزش خوشنویسی متفاوت است. این تفاوت از جنسیت و نگرش آن ها نسبت به عملکرد و شیوه ارائه درس خوشنویسی توسط عوامل اجرایی این درس، مانند معلمان (زن و مرد) برمی آید.

در نتیجه خط معلمان بر خط دانش آموزان دوره ابتدایی تاثیر دارد.

اگر تحصیلات پدر بالا رود بر بهبود خط دانش آموز تاثیر دارد ، اما طبق تحقیقات، بین تحصیلات مادران و نمره خط فرزندانشان رابطه ای مشاهده نشده در نتیجه پدران در این زمینه نقش موثرتری از مادران دارند.
طبقه بندی: مقالات آموزشی،

تاریخ : سه شنبه 2 مرداد 1397 | 10:35 ق.ظ | نویسنده : مهشید مستوفی | نظرات
.: Weblog Themes By Slide Skin:.